122

Інтернет пропонує дітям і молоді фантастичні можливості для дослідження, зв’язку та творчості в онлайні. Однак із використанням Інтернету пов’язані певні ризики. Зокрема, це вікно у світ, який також належить дорослим і містить матеріали, що не підходять для дітей.

Як батьки можуть допомогти дітям мінімізувати ці ризики? На це питання немає однозначної відповіді, адже ризики варіюються залежно від віку та рівня комп’ютерної грамотності дитини.

Найважливіше — це зробити особисту інформацію на комп’ютері безпечною, тобто захистити комп’ютер від вірусів та регулярно оновлювати програмне забезпечення. Коли мова йде про дітей, ви можете посилити безпеку за допомогою фільтрів та засобів фільтрування вмісту, які є в багатьох програмах.

Звичайно, важливо, щоб комп’ютерне обладнання було в робочому стані. Однак для дітей і молоді Інтернет є насамперед соціальним середовищем, в якому можна зустріти не лише друзів, а й незнайомців. В онлайні вас можуть образити, ошукати, завдати іншої шкоди. Найкращим захистом є застосування власного здорового глузду. Дуже важливо проінформувати дітей про небезпеки в Інтернеті, щоб вони поводилися обережно і були готові обговорювати будь-які проблеми, з якими можна стикнутися під час використання Інтернету.

Чудовим способом мінімізації небезпек в Інтернеті є визначення та дотримання деяких правил для дітей. Впровадження загальних правил — це гарна нагода поговорити про безпечне використання Інтернету.

Час, проведений за комп’ютером, слід обмежити, щоб це не нанесло шкоди здоров’ю дитини. Ігрова комп’ютерна залежність дітей стала великою проблемою в усьому світі. Вона схожа на наркозалежність і потребує серйозної медичної та психічної реабілітації.

Поставте комп’ютер у кімнату, якою користуються всі члени родини, наприклад у вітальню. Бажано, щоб біля дошкільнят під час використання ними Інтернету знаходився хтось із дорослих.

Доступ дітей дошкільного віку до Інтернету має обмежуватися знайомими сайтами, погодженими заздалегідь. Більш досвідчені діти можуть знаходити знайомі сайти, використовуючи меню «Обране» браузера.

Найбезпечнішим рішенням є створення персонального операційного середовища для дитини, де доступ до Інтернету обмежено лише визначеними сайтами.

Крім того, надаючи своїм дітям можливість працювати в Інтернеті, поясніть їм:

  • що робити, якщо щось викликає в них занепокоєння під час роботи в Інтернеті;
  • як захистити особисті дані;
  • навіщо і як потрібно стежити за безпекою;
  • як слід поводитися;
  • як користуватися чатами, групами новин і службами миттєвих повідомлень.

thumb_internet_i_deti_adaptiveResize_640_500Формально укладена угода не виконуватиметься! Регулярно вносьте в неї зміни. Не забувайте перевіряти виконання цієї угоди дітьми. Як це робиться? Ознайомтесь з додатковою інформацією: Засоби батьківського контролю

Здійснювати батьківський контроль поведінки дітей в Інтернеті можна за допомогою різного програмного забезпечення, зокрема засобів батьківського контролю, які пропонує операційна система Windows 7 і Vista або програма Kaspersky Internet Security.

Користуючись цим програмним забезпеченням, ви зможете відфільтрувати шкідливий вміст, з’ясувати, які сайти насправді відвідує ваша дитина і що вона на них робить, установити часові рамки використання комп’ютера в цілому й Інтернету зокрема, блокувати деякі небажані дії з боку ваших дітей тощо.

Права дітей у мережі

Необхідно, щоб дорослі захищали права дітей в Інтернеті. Дія законів поширюється також на Інтернет, а адміністратори веб-сайтів несуть відповідальність за вміст своїх сайтів. Дізнайтеся більше про такі теми:

Кібер-агресія

Інтернет надає нові можливості для ображання. Люди можуть розміщувати в Інтернеті плітки, фотографії або іншу особисту інформацію та відправляти зловмисні повідомлення, анонімно або під чужим ім’ям. SMS-повідомлення і телефони з камерами не лише відкривають нові можливості для розваг, а й надають можливості для зловживання. Якщо у школі дитину можуть образити зазвичай лише під час її перебування там, то через Інтернет образники можуть досягти своєї жертви у будь-який час. Коло людей, яких вони можуть ображати в он-лайні, також більш широке. Якщо вашій дитині подобається спілкування в он-лайні, слід заздалегідь обговорити з нею ці ризики і надати рекомендації щодо того, що має робити дитина, коли її будуть ображати.

Це важливо, оскільки:

Кібер-агресія зазвичай має місце за відсутності дорослих.

Діти часто вважають, що їхні батьки можуть лише погіршити все.

Анонімність та низький ризик бути спійманими спонукають людей робити те, що вони б не зробили за інших обставин (наприклад, казати речі, які б вони не сказали іншій людині віч-на-віч).

Кібер-агресія є технічно простою. Відправлення зловмисних повідомлень або розміщення зловмисного тексту для широкої аудиторії вимагає лише кілька клацань мишею.

Підказка

Навіть якщо ваша дитина не стикалася з образами в Інтернеті, поговоріть із нею про таке:

Не слід розповсюджувати свою контакту інформацію або приватні матеріали, наприклад фотографії, не зваживши ретельно наслідки цих дій. Онлайнова дружба може закінчитися, і коли це станеться, персональна інформація може бути відправлена небажаним людям.

Кожен має право на поважне ставлення до себе в Інтернеті.

Ви можете закрити чат, електронну пошту або комп’ютер в будь-який час, коли забажаєте.

Діти повинні розповідати батькам про негативний досвід.

Пам’ятайте

Інтернет є предметом таких самих норм і законів, як і все в реальному житті. Звинувачувати та ображати інших людей в он-лайні не правильно. Це може розглядатися як дискредитація і спричинити покарання та відповідальність за завдану шкоду. Може статися, що відмінити дію, для якої знадобилося лише кілька клацань мишею, буде важко, і діти зазвичай не розуміють, наскільки серйозною може стати ситуація.

Пам’ятайте, що в більшості випадків анонімних користувачів можна відстежити. Однак поліція не вдаватиметься до жодних дій, якщо немає причин підозрювати злочин.

 Якщо ваша дитина отримує зловмисні повідомлення електронною поштою або SMS:

Скажіть дитині, що вона не повинна відкривати такі повідомлення або інші повідомлення від незнайомої людини.

Не слід відповідати на такі повідомлення. Однак варто зберегти їх на випадок, якщо ситуацію необхідно буде розв’язувати з іншою людиною.

Якщо ви виявите, що відправник ходить до тієї самої школи, що й ваша дитина, зв’яжіться зі школою.

Якщо образи продовжуються, необхідно змінити адресу електронної пошти або номер телефону дитини.

Пам’ятайте:

Зловмисні повідомлення можна зберегти для подальших дій.

Можна скоригувати настройки програми електронної пошти, щоб вона направляла повідомлення від певного відправника до окремої папки. У такому випадку вашій дитині не потрібно буде їх читати.

Якщо ви знаєте адресу електронної пошти відправника, можете відправити копію зловмисного повідомлення постачальнику інтернет-послуг з проханням скасувати зазначену адресу електронної пошти.

Якщо ви не знаєте адреси відправника, попросіть вашого постачальника інтернет-послуг надати вам допомогу.

Якщо ви виявили в Інтернеті зловмисні тексти або фотографії, що стосуються вашої дитини:

Збережіть всі сторінки, де ви знайшли цей матеріал, для подальших дій.

Якщо на сайті або в його адресі зазначено, хто є постачальником послуг, зв’яжіться з ним.

Постачальник послуг може видалити текст і, можливо, розкрити автора.

Можете також попросити свого інтернет-оператора зв’язатися з адміністратором зазначеного сайту і вимагати видалення такого матеріалу.

Якщо образа особливо серйозна і складає собою злочин, зверніться до міліції.

 Діти та маркетинг в Інтернеті

Інтернет надає рекламодавцям ефективний спосіб досягнення дітей і молоді, а тому багато товарів, які вони обожнюють, рекламуються в Інтернеті.

Спрямований на дітей маркетинг регулюється законодавством

Маркетинг, спрямований на дітей та молодь, оцінюється і регулюється більш суворо, ніж маркетинг, спрямований на дорослих, оскільки неповнолітні є більш піддатливими до впливу маркетингу. Закон України «Про рекламу» містить низку вимог щодо маркетингу, спрямованого на неповнолітніх.

Що ви можете зробити:

Використовуйте Інтернет разом із дитиною і навчайте її виявляти рекламу та оцінювати її цілі.

Повідомляйте організацію з питань захисту прав споживачів або постачальника інтернет-послуг про невідповідну рекламу.

Захистіть свою дитину від прямого маркетингу

Прямий маркетинг через електронну пошту або SMS дозволено лише за попередньої згоди людини, якій направляються рекламні повідомлення. Коли ваша дитина надає особисту інформацію, щоб взяти участь в інтернет-змаганні, вона може необережно дати згоду на прямий маркетинг.

Служби, за які треба платити та на яких можна здійснювати покупки в онлайні

Будь-які покупки, які робляться через Інтернет або мобільний телефон, мають здійснюватися дорослим чи бути ухвалені ним.

Підказки:

Погодьте з дитиною правила інтернет-шопінгу.

Попросіть свого оператора встановити на мобільному телефоні дитини необхідне блокування або ліміти витрат на розмови та SMS.

Створіть для себе і дітей сімейну адресу електронної пошти, яку вони можуть використовувати, якщо хочуть купити щось в онлайні.

Особиста інформація та фотографії дітей в Інтернеті

Зазвичай заповнювати інформаційний запит не потрібно, тому ми рекомендуємо нашим дітям надавати лише обов’язкову інформацію.

На багатьох веб-сайтах користувачів просять зареєструватися або в інший спосіб надати персональну інформацію для того, щоб отримати певну винагороду (наприклад, доступ до послуги, участь лотереї, безкоштовні продукти) або взяти участь у групі спілкування. Комерційні компанії можуть збирати контактну інформацію про дітей та молодь для маркетингових цілей, але перш ніж проводити маркетинг, вони повинні у законний спосіб отримати згоду.

Однак адміністратори веб-сайтів не завжди можуть забезпечити конфіденційність особистої інформації, навіть якщо ці дані захищено Законом про захист інформації. Навчіть дітей бути обережними, надаючи особисту інформацію.

Підказки

Визначте підходи та погодьте їх з дитиною

У більшості випадків корисно домовитися з дитиною щодо принципів надання особистої інформації через Інтернет. Якщо ви дозволяєте дитині надавати таку інформацію, то маєте знати про надійність сайтів, на які вона надана.

Перевірте політику конфіденційності

Радимо переконатися, що використовувана служба дотримується відповідної політики конфіденційності. Така політика має пояснювати, як використовуватиметься особиста інформація, а також визначати період та мету її використання.

Надавайте лише обов’язкову інформацію

Зазвичай немає потреби вводити нічого, крім невеликого обсягу обов’язкової інформації. Коли ви реєструєтеся на нову послугу, її постачальник, як правило, запитує, чи хочете ви отримувати повідомлення прямого маркетингу. Ви можете сказати «Ні» на початку, але якщо ви випадково дали свою згоду, то можете скасувати її, зв’язавшись із постачальником послуги. Рекомендується створити сімейну адресу електронної пошти, яку ви та ваші діти будуть використовувати у разі надання особистої інформації в онлайні.

Не зберігайте особисту інформацію в браузері

Не рекомендується зберігати особисту інформацію у веб-браузері та інших програмах, з’єднаних із Інтернетом.

Розміщення фотографій та особистої інформації про дітей

Розмістити в Інтернеті фотографії, зроблені телефоном із камерою або цифровим фотоапаратом, можна просто і швидко. Якщо ви опублікуєте знімок в Інтернеті, буде важко запобігти його розповсюдженню, зміні або використанню в різних контекстах. Копії фотографії можуть легко опинитися у декількох місцях, і їх буде дуже важко видалити повністю. Подумайте, перш ніж розміщувати особисту інформацію разом із своїм фото.

Розміщення чиєїсь фотографії або особистої інформації, наприклад, на веб-сайті школи вважається розкриттям особистої інформації, яке завжди вимагає згоди від особи, інформацію якої розміщують. Ті, хто надає особисту інформацію, мають право перевірити її та за необхідності скоригувати. Дітей слід попередити про недоцільність публікування особистої інформації на власних веб-сайтах та в онлайнових щоденниках (блогах).

Пам’ятайте:

Не потрібно надавати особисту інформацію, якщо ви не знаєте особу, яка її запитує, і мету, з якою ця інформація використовуватиметься.